بحران سلامت روان در زمان کرونا- قسمت اول

آیا کرونا وضعیت روانی شما را تحت تأثیر قرار داده است؟ 

بالاخره این وضعیت تمام می شود اما آیا  فرسودگی روانی مردم، پزشکان و کادر درمان به این زودی بهبود می یابد؟ 

چگونه می توان از این بحران از لحاظ روانی به سلامت عبور کرد؟

کرونا تنها سلامت جسمی ما را تهدید نمی کند بلکه سلامت روانی ما را نیز تحت تأثیر قرار داده است. این بیماری همه گیر نظم زندگی ما را بهم زده است و روان شناسان نگران افزایش شیوع بیماری های روحی و روانی به خصوص افسردگی در زمان قرنطینه هستند. براساس نتایج مطالعاتی که در هفته نامه پزشکی لنست (یکی از معتبرترین نشریات پزشکی) منتشر شده است نشان می دهد که افراد تحت قرنطینه در معرض ابتلا به افسردگی، اضطراب، اختلال در خواب و اختلال استرسی پس از آسیب روانی PTSD هستند.

آثار روانی کرونا یک مرتبه ظهور نمی کند بلکه در طی دراز مدت پدید می آید. از جمله این آثار روانی ترس از مبتلا شدن، وسواس، استرس، وسواس فکری و افسردگی ناشی از قرنطینه و نگرانی از طولانی مدت شدن قرنطینه و … می باشد. پیگیری کردن اخبار کرونا، آمار ابتلا و مرگ و میر، شایعات و اخبار نادرست سبب تشدید استرس و نگرانی در میان افراد شده و اگر توجهی به آن نشود سبب ایجاد بیماری های روانی دائمی شده و سلامت روان ما را حتی پس از تمام شدن همه گیری کرونا تهدید می کنند. 

تحمل این شرایط به ویژه برای افرادی که زمینه اختلالات خلقی و عصبی دارند بسیار مشکل تر است. باید به این نکته نیز دقت داشته باشیم که اضطراب سبب تضعیف سیستم ایمنی بدن شده و زمینه ی ابتلای ما به بیماری را فراهم آورد. معمولا، در وضعیت بحرانی، اشخاص تلاش می کنند استرس خود را نادیده بگیرند که این اضطراب می تواند تأثیر به سزایی روی عملکرد سیستم ایمنی بدن داشته باشد. اضطراب مزمن باعث بالا رفتن سطح هورمون کورتیزول در بدن گردیده که این افزایش می تواند باعب کاهش میزان پروستاگلاندین (Prostaglandin) گردد. پروستاگلاندین، یک هورمون موضعی مانند پیغام رسانهای سلولی است کرونا و سلامت روان که از عملکرد سیستم ایمنی حمایت می نماید.

به سبب هشدار روان شناسان در مورد بحران سلامت روان در زمان کرونا، سازمان بهداشت جهانی تلاش کرده که در این مورد اطلاع رسانی کرده و راهکارهایی برای حفظ روحیه در این زمان بحرانی به مردم ارائه کند که از قرار زیر است: 

راهکارهای سازمان بهداشت جهانی برای حفظ سلامت روان در زمان همه گیری کرونا

گام اول

گام دوم

گام سوم

گروه بازرگانی رزمدیکال فروشنده ی عمده ی انواع ماسک و دستکش های پزشکی با کیفیت بالاست که می تواند نیازهای بهداشتی مرکز درمانی، خدماتی، تولیدی و … شما را به طور کامل برآورده کند. دستکش های گروه بارزگانی رزمدیکال را می توانید از اینجا سفارش دهید و ماسک های این گروه بازرگانی را می توانید از این صفحه تهیه کنید